Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała wypalenie zawodowe w nowej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (otrzymała kod w bazie ICD-11). Oznacza to, że już za jakiś czas nasz lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie na tą właśnie przypadłość. Co na to pracodawcy?

NAJNOWSZE CHWILÓWKI

WHO podało na wtorkowej konferencji, że wypalenie to syndrom rozumiany jako konsekwencja chronicznego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie zarządzany i powoduje właśnie wypalenie zawodowe. “Wypalenie odnosi się szczególnie do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinno być stosowane do opisywania doświadczeń w innych dziedzinach życia” – podkreślano.

Do cech wypalenia zawodowego zalicza się:

  • poczucie wyczerpania lub braku energii
  • zwiększony dystans do pracy, poczucie negatywnych emocji z nią związanych,
  • zmniejszenie efektywności (mniejsza skuteczność zawodowa).

Światowa Organizacja Zdrowia zamierza rozpocząć opracowywanie wytycznych  opartych na dowodach dotyczących samopoczucia psychicznego w miejscu pracy. Istotne będzie wykluczenie najpierw zaburzeń adaptacyjnych czy lękowych.

Wejście w życie tych zapisów planowane jest na rok 2022 i od tego momentu lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia na tego typu przypadłość.

2 Responses

  1. No jaja. W sumie to ciekawe w jaki sposób lekarz będzie mógł to rozpoznać. Ciekawe czy takie coś wypisać będzie mógł tylko psycholog lub psychiatra. Poczekajmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

[hfe_template id='6424']